Чесний політик

Хтось можливо вважає, що чесних політиків не існує. А якщо і існують, то їх необхідно терміново записати до «Червоної книги» і посилено охороняти, як вимираючий вид. я не проводив досліджень з метою виявлення останніх і ведення їх обліку, але одного з них несподівано для себе виявив на (що символічно) форумі руху «Чесно!». Ним виявився… Олег Царьов – народний депутат від Партії регіонів. Він чесно зізнався (на відео дивитись з 1:19:00), що не дотримується українських законів, адже «в нашей странє очень сложна іспалнять закони…».

 

Більше того, він авторитетно заявив, що жоден нардеп не дотримується українських законів. Якщо це була брехня – всі законослухняні народні обранці мають подати на нього позов до суду, аби спростувати його слова. Однак на форумі жоден з 40 народних депутатів йому не заперечили. Мовчання – знак згоди…

 

Про що це свідчить? Про те, що в Україні не існує легітимного законодавства. Як в ухваленні, так і в дотриманні. Воно є суперечливим та недосконалим, адже його свідомо таким роблять. Чому? Бо іншого від наших парламентарів ніхто не чекає і не вимагає.

Дискусія під час виборів йде не довкола програм і ідей, а довкола гасел і особистостей за єдиним принципом під назвою «сам дурак!». Важливий не зміст, а емоції. Тому наш виборець якщо і голосує, то не розумом, а серцем.

  

Пересічний виборець не відчуває зв’язку між якістю дискусії та рівнем життя його родини. А зв'язок прямий. Він корелюється з якістю ремонту доріг, чистотою і регулярністю подачі води у крани наших квартир, із ввічливістю міліціонерів та зі справедливістю вироків українських судів…

 

Як це змінити? Для початку можна, наприклад, зробити прозорим фінансування партій. Чому це так важливо? По-перше, саме політичні партії формують українську політику. Вони є головним інструментом приходу до влади.

 

Як сьогодні відбувається їх фінансування? Дядько-олігарх, який хоче мати сприятливі умови для ведення свого бізнесу, дає валізу грошей партійній організації на її виборчу кампанію, за що отримує певну кількість прохідних місць в Раду, на які ставить «своїх» людей.

 

Чи цікаво їм чітко виписати програму, яку вони реалізовуватимуть, прийшовши до влади, з чіткими датами, розрахунками, баченням фінансування? Звісно ні! Вони мають свою програму, яка аж ніяк не збігається з очікуваннями людей. Це програма «як відбити вкладені кошти». Тому передвиборчі програми нинішніх партій – це не документ, а набір популістичних гасел, які ніхто навіть теоретично не збирається виконувати.

 

Виборчі перегони у нашій країні – це змагання грошових мішків. Хто має більше грошей – той зможе зробити кращу кампанію, купити більше голосів виборців і членів виборчих комісій. Хто має владу – той зможе зібрати більше грошей і в той же час використати адмінресурс…

Така система вигідна олігархам, однак не вигідна ані державі, ані нації, ані народу. Вона вигідна владі, і не вигідна опозиції. Чому ж на вже згаданому форумі руху «Чесно!» проти прозорості фінансування партій виступили опозиційні нардепи Княжицький та Шевченко? Я з повагою ставлюсь до обох політиків, однак вважаю їхню позицію помилковою.

 

Вони піклуються про те, щоб не втратити спонсорів-олігархів, які хочуть непублічно наповнити їхні виборчі фонди, однак якщо змінити правила ведення агітації (наприклад, заборонити зовнішню рекламу), такі спонсори стануть непотрібними. Якщо прозоро використовувати отримані кошти і регулярно оприлюднювати публічні звіти – з’явиться багато бажаючих зробити свій вклад у фонд власної партії. Нехай це будуть невеликі суми, але їх буде багато. І цього вистачить.

 

Сьогодні Україна потребує не гасел, а чітких ідей, конкретних проектів і детальних розрахунків. Тоді виборець розумітиме, навіщо він прийшов на виборчу дільницю. Тоді його вибір буде свідомим…

 

Дмитро Сінченко, спеціально для інтернет-видання "Перевесло"

 

 

Write a comment

Comments: 0
сайт коаліції "Рада Експертів"
сайт коаліції "Рада Експертів"
сайт Асоціації Політичних Наук
сайт Асоціації Політичних Наук
сайт Всеукраїнської ініціативи "Рух Державотворців"
сайт Всеукраїнської ініціативи "Рух Державотворців"
сайт ГО "Ексампей"
сайт ГО "Ексампей"
аналітична платформа "YouControl"
аналітична платформа "YouControl"

Подобається сайт? Поділись посиланням із друзями у соцмережах!