З голови на ноги. Про проблеми викладання української історії

Моя дружина Олена давно виношувала одну думку. Гризла вона її майже 10 років, з моменту вступу на історичний факультет поважного класичного університету. Що її обурювало тоді і не дає спокою досі? Те, як викладається історія України в українських ВУЗах.

А тепер трохи її університетського досвіду, від першої особи:

 

1-й курс

 

Вивчаємо історію України від давніх часів до... ліквідації гетьманства. Як це можна втиснути в один рік?

 

Та півроку потрібно на те, аби вивчити Трипільську культуру, кіммерійців, скіфів, сарматів! А от гунів (Велику імперію Аттіли), готів - взагалі забувають. Так, пробігли по нашій території, і… всьо!

 

Наступні півроку можна було б вивчати Антський союз, Київську Русь і Галицько-Волинське князівство. Бо, наприклад, студенти-історики знають про Антський союз лише одне - він був. Чому Олег, Ігор, Ольга і Святослав виставляються такими "ніякими"? Що студентам пропонують знати про них? 

Олег був віщим і його вкусила зміюка; Ігоря розірвали на березах злі древляни, бо він дер з них три шкури; Ольга - спалила Іскоростень, а потім «укоськала» візантійських послів і обманула «бідосю» Костянтина, не ставши його дружиною; ну, а Святослав прибив свій щит на воротах Константинополя, багато воював, зруйнував Хазарський каганат (що в нашій історії подається як страшна помилка) і був вбитий печенігами. Ну і, звичайно, він був «гівнюк-язичник», ай-яй-яй...

 

А от Володимир і Ярослав - це наше все. «Святий» Володимир до смерті лишався язичником і пожинав плоди свого батька, який залишив йому у спадок величезну імперію. Однак, саме йому в заслуги приписують пік розквіту Русі. Ярославу приписують спорудження Софії Київської, хоча вона була збудована ще його батьком. Та й занепад Русі почався саме з Мудрого…

 

Потім був Мономах… Ну, так, шо був, шо не був. Головне, це його повчання дітям і… «важка шапка»... От я питаюсь, а як же князівства Чернігівське, Новгородське, Смоленське, земля тиверців і уличів, князі древлян та інші? Вони взагалі були?

 

Галицько-Волинське князівство подається так, як історія сусідньої держави. Про період Великого Князівства Литовського говориться дуже мало. Чи багато студентів-істориків знають про битву на Синіх Водах? Відповідь дасть лише той, хто займається самоосвітою. Я б хотіла встановити пам’ятник князю Ольгерду, як мінімум, в Торговиці, але ж навіть мешканці цього села не зрозуміють, хто це…

 

Не краща ситуація з Річчю Посполитою. Ну, гнобили нас «кляті ляхи», чи нам потрібно знати щось іще? Навіть Берестейська унія подається в негативному світлі, хоча саме завдяки їй ми маємо Сліпого, Шептицького, Гузара…

Ну і, звичайно, період, який чи не найкраще вивчається на першому курсі – козацтво. Що там вивчають? Відкривши Вікіпедію, я зрозуміла – нічого…


Ми знаємо про Байду Вишневецького, який побудував першу Січ, про Наливайка, бо в нього прикольне прізвище, про Підкову, бо гнув підкови голими руками… Потім – Сагайдачний. Хороший був дядько і його вивчають трохи краще за всіх інших, тільки от не пам’ятаю, його похід на Москву мені викладали, чи я це сама дізналась?


Далі був Дорошенко, кажуть, гарно ходив на турків, а ще - він «їде попереду» у одній народній пісні. Потім тиша і… Хмельницький! Подається генієм, без права на заперечення - чесний борець за права принижених.


Дуже побіжно вивчають всіх інших гетьманів, аби не перевантажувати студентів, і так – аж до Мазепи. І знаєте, що? Є викладачі, які говорять, що він зрадив(!) Петра... Після Мазепи був Орлик з його Конституцією і Полуботок зі скарбом – це так би мовити все, що нам потрібно знати.


Ну, ще ми знаємо, що останнім гетьманом був Розумовський (бо його брат – коханець імператриці Єлизавети), а останнім кошовим – Калнишевський, якого замурували на Соловках. Але, щоб знати про них більше – треба вивчати все самому, бо викладачі вважають це неважливим.


От такий скажений обсяг інформації ліплять в один рік!


2-й курс


Вчимо історію України у 19 столітті. Тобто, за перший рік ми вивчили купу віків до нашої ери і 18 століть нашої, а за другий – всього одне!


Більш нудного періоду в історії України я не знаю. Тільки в другій половині 19 сторіччя почало щось активне відбуватись. До того ж – повний штиль. І що ви думаєте ми вчили? Правильно – гуртки, братства, товариства.

3-й курс


Новітня історія України. Тут ніби і все нормально. І часу вистачає на вивчення, і матеріалу. Але, знову ж таки, як воно топорно викладається.


Перше: мене дратує, що УНР і Директорія – красунчики, а Скоропадський – монстр. Чому так? Скоропадський був успішнішим і розумнішим за провідників УНР, за коротесенький строк свого перебування при владі встиг чимало зробити.


Друге: ЗУНР, це що, не Україна? Чому вона вивчається лише у розрізі Акту Злуки? Думаєте, багато студентів-істориків знають, хто такий Петрушевич? Аж ніяк! І чому злука лише із Західною Україною? Куди поділась злука з Кубанською Народною Республікою? Де Крим, який двічі(!) звільняли українці?


Третє: Державні утворення на території України 1918 – 1923 років, більш відомі, як Отаманщина. Чому їх взагалі не вивчають? Дякую Горліс-Горському, Ковалю, Шкляру і Кокотюсі, що я дізналась про такий період в історії.


Четверте: замість Другої світової ми досі вчимо «Велику вітчизняну» війну – вигадку радянської пропаганди… Чому так неохоче нам розповідають про події 1939-1941 років? Де спільні паради радянських і німецьких військ? Де кривава розправа над Карпатською Україною?

Де Катинь? Мої одногрупники-історики свято вірили, що це згоріле село в Білорусі, а не місце розстрілу польської військової еліти. Страшно те, що якби під Смоленськом не впав літак з президентом Качинським, багато українців того і не взнало б…

Питання до Міністра

Не зважаючи на російську агресію, викладання нашої історії досі відбувається за старими програмами і зі старими вчителями, тому маю ряд питань до Міністра освіти:

 • ü  Чому вояків дивізії «Галичина» вважають колабораціоністами, а тих, хто воював в такій же окупаційній радянській армії – ні? Вони мають спільну природу і єдину відмінність – ім’я тирана, якому вони, свідомо чи несвідомо, служили.
 • ü  Чому про Орлика і Розумовського я більше дізнався з книжок Литовченка, ніж зі шкільної програми?
 • ü  Чому Отаманщину українцям відкривають не викладачі історії, а письменники?
 • ü  Чому в університетах та академіях наук не займаються розвінчуванням міфів? А якщо займаються, чому ми про це не знаємо?...

Шановні очільники Міністерства освіти і всі, кого це стосується: програма викладання історії України – це дуже важлива тема. Ми маємо вчити нашу молодь, що ми – країна з колосально багатою і дуже древньою історією.

 

Ми маємо показувати де, хто і як намагається перекрутити, перебрехати або вкрасти нашу історію. Ми маємо чітко заявити, що саме ми є правонаступниками Київської Русі.

 

Ми маємо пишатись всіма нашими героями, всіма, хто боровся за нашу незалежність. Не принижувати, не очорняти і не забувати свої славетні сторінки в догоду комусь.

 

Поки ми не зламаємо стереотипи, не навчимо людей пишатись своєю історією - нічого путнього не буде. На жаль, зараз наша історія виглядає як суцільна поразка і гноблення. Пропоную перевернути все з голови на ноги – вивчати історію боротьби і здобутків!

 

Слава Україні!

 

Дмитро Сінченко, для Радіо "Свобода"

Write a comment

Comments: 23
 • #1

  Maria Lewycka (Saturday, 16 May 2015 05:22)

  Мої внуки в Торонті, Канада - 12 років поступали до суботньої Укр. Школи Ім. Цьопи Паліїв. Історію України на Вищих курсах - 4 роки - викладав і дальше викладає Проф. Данило Даревич - це професійний учитель - вчить в загальній Канадскій High School.

  Цей унікальний молодий професор історії - створив свої підручники Укр. історії для своїх студентів - я мала велику приємність слідкувати за домашними завданнями моїх внуків і просто вчилась з ними на ново Укр. Історію. Все те про що згадує Дмитро Сінченко - Данило Даревич вповні охопив у своїх матерялах - напевно богато пресвятив праці на це - але користь його учням - унікальна . Отак треба наслідувати справжнього учителя патрійота - в котрого це покликання - не тільки професія. Він також небув задоволений з нормальних підручників і матерялів - і але рішив конкретний ремонт в тій справі - замість нарікати

 • #2

  svetlana150362@mail.ru (Thursday, 21 May 2015 17:41)

  На жаль пишімо окремо, це теж важливо в нашій історії!!! А ще безліч орфографічних огріхів!

 • #3

  Роман (Sunday, 24 May 2015 19:42)

  svetlana150362@mail.ru. ГА-ГА-ГА-ГА.... А використовувати московіцький сервер mail.ru це не огріх? Тай в імені помилка, хоч і транслітом :)

 • #4

  Олег Новгородський (Tuesday, 26 May 2015 22:10)

  "а Святослав прибив свій щит на воротах Константинополя"
  Шо? Він теж щит прибивав?

 • #5

  Дмитро Сінченко (Wednesday, 27 May 2015 09:20)

  Це у київських князів була така народна забава. Кожен наступний поновлював прибитий щит. Або просто не хотіли волочити зайвий вантаж додому...

 • #6

  Віктор (Wednesday, 27 May 2015 18:50)

  Пане Дмитро. Згодний з вами в тому що ми своєї історії не знаемо. От і пропоную вам організувати чи то на своїй сторінці чи ще де такій собі лікбез. А ще непогано булоб щоб отой підручник який згадуеться в номентаі Марії Левицької зявився в Україні.

 • #7

  Віталій (Wednesday, 27 May 2015 23:21)

  Не знаю в якому класичному вузі вчилась дружина автора, але мене і більшу частину мого потоку в НПУ ім. Драгоманова на істфаці навчили добре. І майже все те, що вона вивчала самотужки, нам розповідали викладачі. Звісно, компонент самостійної роботи у вишах (в тому числі і канадських) ніхто не відміняв. Тому все одно потрібно штудіювати літературу видану інститутом історії НАНУ. До речі, не потрібно вигадувати колесо: сайт likbez.org.ua/ вже є. там можна ознайомитись із міфами і реальністю української історії. Дивіться самі.

 • #8

  Олег Новгородський (Thursday, 28 May 2015 07:42)

  Дмитро, історія згадує тільки одну легенду про прибиття щита на ворота Царьграда Олегом Віщим, також відомому під прізвиськом Олег Новгородський. Чи може я щось переплутав? Чи ви?

 • #9

  Дмитро Сінченко (Thursday, 28 May 2015 14:21)

  У 970 році князь Святослав здобув перемогу над військом імператора Іоана Цимісхія. За однією з легенд, уклавши мирний договір з імператором, він заново прибив щит на воротах Константинополя, замість щита свого попередника, який візантійці встигли звідти зняти.

 • #10

  pawban (Thursday, 28 May 2015 14:51)

  " Чому вояків дивізії «Галичина» вважають колабораціоністами, а тих, хто воював в такій же окупаційній радянській армії – ні? Вони мають спільну природу і єдину відмінність – ім’я тирана, якому вони, свідомо чи несвідомо, служили. " o ja jebie co za debilizm

 • #11

  Наталя (Thursday, 28 May 2015 21:59)

  Хто дійсно дуже багато робить для популяризації та висвітлення історії України-це газета День. Більше, ніж наші державні мужі за всі роки незалежності.

 • #12

  Олег Новгородський (Friday, 29 May 2015 14:05)

  Дмитро Сінченко, що це за легенда про Святослава? Про Олега, який прибив щита до воріт Царьграду йдетсья в ПВЛ. В яких джерелах згадується, що так саме зробив і Святослав?

 • #13

  pawban (Saturday, 30 May 2015 14:38)

  na uniwersytecie lwowskim uczą historii czy propagandę pro banderowską ?

 • #14

  Дмитро Сінченко (Saturday, 30 May 2015 17:23)

  Про львівські університети нічого не скажу - я там не навчався, і дружина також.

 • #15

  Юрко (Sunday, 31 May 2015 05:59)

  а ещё есть классик японской литературы Ярошенко..

  а ещё вот одна москвичка написала: http://ahosi.com/texts/sdg/samurai.pdf

  У нашей земли насыщенная история..

 • #16

  magyar bazdmeg (Monday, 14 September 2015 15:12)

  Браво! Вже польські тролі підтягнулися... Polska nie zginęła, kurwa?)))))

 • #17

  Olha (Friday, 11 December 2015 02:56)

  Dziękuję za artykuł

 • #18

  lampa-lupa (Wednesday, 27 January 2016 12:39)

  Dziękuję)

 • #19

  spashop (Wednesday, 17 February 2016 01:41)

  Интересная статья
  Спасибо!

 • #20

  Migronis (Saturday, 25 June 2016 19:30)

  Очень круто! автору респект!

 • #21

  esthetic (Tuesday, 20 December 2016 16:55)

  Интересный взгляд на вещи

 • #22

  advance (Tuesday, 20 December 2016 16:55)

  Польская и украинские истории очень связаны....

 • #23

  VENKO (Tuesday, 27 December 2016)

  А мне польская культура больше нравится)

сайт коаліції "Рада Експертів"
сайт коаліції "Рада Експертів"
сайт Асоціації Політичних Наук
сайт Асоціації Політичних Наук
сайт Всеукраїнської ініціативи "Рух Державотворців"
сайт Всеукраїнської ініціативи "Рух Державотворців"
сайт ГО "Ексампей"
сайт ГО "Ексампей"
аналітична платформа "YouControl"
аналітична платформа "YouControl"

Подобається сайт? Поділись посиланням із друзями у соцмережах!