Чи має сенс дискусія із зомбі? До питання перейменування Кіровограда

Нещодавно в Кіровограді відбулась Всеукраїнська науково-практична конференція «Перейменувальні процеси в топоніміці як ціннісний вибір українського суспільства», на яку з’їхалося понад 30 провідних учених зі всієї України.

Науковці в один голос підтримали необхідність зміни радянської назви Кіровоград і висловили свої думки з приводу можливої нової назви. Вони критично оцінили можливість повернути місту імперську назву Єлисаветград та надати йому нову назву Златопіль (саме ці два варіанти називають найпопулярнішими).

Натомість, науковці запропонували прив’язатись до гідроніма – річки Інгул. Тим паче, що на території нашого краю знаходилась Інгульська паланка Війська Запорозького, на території сучасного міста – Інгульська слобода, а фортеця і саме місто на європейських картах 1750-1779 рр. позначалось не інакше, як Інгулгород. Тим же шляхом нині йде місто Дніпропетровськ, назву якого, найімовірніше, виводитимуть від найбільшої річкової артерії країни.

Проти повернення Єлисаветграда озвучили цілий ряд аргументів, найголовнішим з яких було її колоніальне і штучне походження. Повернення російських імперських назв, особливо – в умовах війни з Росією, є неприпустимим.

Науковці навели і приклади депортацій українського населення за наказом цариці Єлизавети для «звільнення території», і примусової праці козаків на будівництві фортеці, і роль фортеці у знищенні Запорізької Січі за наказом цариці Катерини. Було проаналізовано деталі ідеологічної війни Росії проти України в цілому і кампанії за повернення імперських назв як її частини.

Але між прихильниками двох найпопулярніших варіантів назви міста прослідковується суттєва різниця. Якщо «златопільці» готові до дискусій і, під вагою аргументів, готові навіть змінювати свою позицію, то «єлизаветофіли» апріорі не готові до жодних розмов. Для них є лише дві позиції: «моя і неправильна».

Таких співрозмовників я зустрічав у кількох середовищах: серед «Свідків Єгови», продавців мережевого маркетингу і прихожан Московського патріархату. Останнім часом до даного переліку можна сміливо включати постійних глядачів РосТБ. Схоже, що всі структури використовують певні технології програмування свідомості.

Інакше, як пояснити це маніакальне бажання деяких містян повернути Кіровограду одну з історичних назв (навіть не первинну!), виникнення якої спирається виключно на міфи. От чому Єлисаветград?

Бо перша назва поселення? Ні. Задовго до появи тут фортеці, на цьому місці були козацькі зимівники-слободи (Лелеківка, Інгульське, Кущівка тощо). За європейською практикою, заснування міста виводиться від першого поселення - не обов'язково з магдебурзьким правом.

Бо перша назва міста? Так не перша ж! Назва Єлисаветград виникла не раніше, ніж у 1775 році. А магістрат (орган самоуправління - єдина річ, яка відрізняла місто від села) з'явився у 1755 році. Увесь цей час у всіх офіційних документах місто називалось Подолом.

Бо історична назва міста? Так історичних назв – понад 14 штук! Адже історичними називаються всі назви, які носив той чи інший об’єкт за всю історію свого існування. Це і Поділ, і Інгулгород, і Єлисаветград, і Єлисавет, і Низ, і Лизавет, і Зінов’євськ, і Кірове, і Кіровоград… а ще ж є назви зимівників, які нині входять до складу міста: Інгульське, Лелеківка, Кущівка, Ковалівка, Катранівка…

Бо на честь святої Єлисавети? Чому б тоді не на Зінов'євськ - на честь святої Зінаїди чи святого Зіновія? Як, на честь Зінов'єва? Якого такого комуніста? Нічого не знаємо! Є святий Зіновій разом зі святою Зіною! Місто повинне мати покровителя на небесах - а тут їх аж два! Як, немає собору святої Зіни? Ща збудуємо!!!

Та і Зінов'єв же ж був репресований комуністами - значить, типу, не такий поганий... тому навіть недолугі асоціації Кісільова про походження назви від радянського діяча нам не нашкодять (приблизно так і пояснюють свою позицію прихильники Єлизавети).

Бо тут була фортеця св.Єлисавети, яка всіх захищала? Від кого ж вона кого захистила, дозвольте запитати? Та ні від кого. А от зруйнувати Запорізьку Січ - допомогла...

Бо тоді місто було квітучим, успішним, гарним, стрімко розвивалось? Ну, якщо отримати статус провінційного райцентра - це значне досягнення - то вибачайте...

Коротше кажучи, аргументи єлизаветофілів безглузді. Пропоную відкинути міфологію і шукати порозуміння - гарну нову компромісну назву для нашого міста. З ними, чи без них, це все одно відбудеться. Але краще - з ними, щоб ніхто не відчував себе "переможеним". Щоб від "ребрендінгу" виграли всі.

Та чи є сенс переконувати «зомбі»?...


Дмитро Сінченко, для Української Правди

Write a comment

Comments: 13
 • #1

  Юрій Дмитренко (Wednesday, 08 July 2015 14:46)

  Я народився й 29 років прожив у Кіровоградській області, Сім років у Кіровограді. Вважаю, що ні в якому разі не можна зберегти назву облцентру з іменами катів козацького народу Єлізавєти і Кострікова на кличку Кіров. Златопіль - і всі інші "полі" теж не наша назва, Як і назва річки Інгул...Я б назвав своє улюблене місто Степоградом, Козакгородом, Яріївськом, Перунівськом, Ярильськом....Але воно заселене російськомовними переселенцями усіх часів і народів та нащадками бронштейнів-троцьких, яким Московитія ближче. Тому переможуть у бідь якому референдумі. Отже, на їх думку зважати не слід. Не подобається Степоград - чемодан,вокзал, московитський Кіровськ...

 • #2

  Derel (Wednesday, 08 July 2015 16:29)

  Вважаю за необхідне перейменувати в Новокозаччин або Ексампей. Стосовно назви Ексампей див. Вікіпедію.

 • #3

  вапк (Sunday, 12 July 2015 17:34)

  Порошенківськ.Турчинівськ Поплавськ

 • #4

  Сергей (Wednesday, 15 July 2015 15:05)

  Пропоную - Інгульск, Інгульська обл., Інгульський університет
  Степоград, Степоградська обл., Степоградський університет (не звучить взагалі)
  Козакоград, Козакоградська обл., Козакоградський університет (бррр, хоч і патріотично)
  Ярийвськ, Ярийвська обл., Яриївський университет (це вже щось)
  Все інше по аналогії.
  Ексампей!!? Ви знущаєтесь?
  А користувач вапку що тут забув? Ватан сраний! Чеши в Москву-матінку Блядимиру Блядимировучу (_*_) підлизати треба.

 • #5

  Феич (Wednesday, 15 July 2015 18:38)

  Ромпей вместо Ексампей не подойдёт? Или Маккейновск? С универами тоже хорошо звучит.

 • #6

  микола (Monday, 20 July 2015 21:16)

  пропоную -в місто БОГУН. Богунська область. або ви хто- відповідь-Ми-БОГУНЦІ звучить... і поставити памятник в центрі міста козаку Богуну.Щоб шаблюкою показував на схід щоб помнили хто був і є найлютіший ворог України.Коли Богдан Хмельницький підписував договір між росією і УКРАЇНОЮ Богун як знак своєї незгоди переломав свою славетну шаблюку якою рубав ляхів і москалів і гатив ними Інгул.Який не програв жодної битви.я думаю така назва міста підніме забуту історію нашу свідомість нашу культуру.як кажуть \як назвеш так і попливеш\ настав час згадати своїх героїв і віддати їм належну шану.а то якісь ....гради та .....поля які нічого не значать і яких хоть греблю гати.Слава Україні!!!!!

 • #7

  Наталія (Monday, 27 July 2015 14:23)

  Богун! Славно!

 • #8

  Г. Москаль (Friday, 07 August 2015 19:26)

  Елисаветграду - быть! А вы , селюки, поспрашивайте у настоящих кировоградцев, кто есть Святая Елисавета.

 • #9

  Дмитро Сінченко (Saturday, 08 August 2015 08:20)

  Як показують соцопитування, серед прихильників назви "Єлисаветград" відсоток вихідців із села найбільший...

 • #10

  Алла (Tuesday, 15 September 2015 22:14)

  Спасибо, Дима. А москаля всегда можно узнать - как он не назовись... Видно пана по холявах... Які ж вони настирні та низькі...

 • #11

  Олена (Tuesday, 20 October 2015 17:29)

  Шановні земляки!
  Які б назви Ви зараз не придумали, але назва нашого міста таки походить від назви її фортеці, біля якої воно й було утворене. Не перше поселення людей, а саме місто! Подобається Вам це, чи ні, але цього історичного факту ніщо не змінить.

  Який може бути патріотизм у людей, які нехтують своєю історією?
  Ми народились на землях Київської Русі (а Росія як держава виникла набагато пізніше, і багато чого та навіть і назву в нас запозичила), чому ми повинні відкидате своє минуле з-за нинішньої російської влади?

  Переважаюча релігія на нашій землі вже більше тисячі років - православ"я. Ваші прабабусі та прапрадіди були православними. Козаки були істинно віруючими людьми, особливо шанували Пресвяту Богородицю. Чому ж назва на честь її двоюрдної сестри - матері Іоана Хрестителя Вас так ображає? До чого тут взагалі москва?

 • #12

  Дмитро Сінченко (Tuesday, 20 October 2015 19:24)

  Це не місто утворилось біля фортеці, а фортеця біля міста. Не першого поселення людей, а саме міста. І називалось те місто Подолом. Вчіть історію, шановна Олено...
  Проте назви міст зазвичай, за світовою практикою, виводять саме від першого поселення. Оскільки першу назву визначити важко, варто копати глибше. Якщо вам близька тема Русі, то в ті часи на всій території сучасної Кіровоградщини проживали племена уличів. Чому б не назвати місто Улич?
  А першим топонімом нашого краю є сакральний центр Великої Скіфії - Ексампей. Чому б не дати місту його ім"я?
  Варіантів дійсно вистачає, і вони достойні того, аби стати іменем нашого міста. А окупаційна назва - не достойна. Якими б міфами про "святість" назви її не прикрашали.

 • #13

  Микола (Saturday, 23 January 2016 19:06)

  Хохлы это нация холопов. Они привыкли кому-то жопу лизать.
  Чем они занимались и занимаются, т.к. это менять панов: турки, шведы, поляки, русские, а сейчас американцы. Ну и срали всегда на старого пана.
  Никогда вы не станете незалежными, - у вас холопство уже в крови.
  Переименуйте свой город на холопск.

сайт коаліції "Рада Експертів"
сайт коаліції "Рада Експертів"
сайт Асоціації Політичних Наук
сайт Асоціації Політичних Наук
сайт Всеукраїнської ініціативи "Рух Державотворців"
сайт Всеукраїнської ініціативи "Рух Державотворців"
сайт ГО "Ексампей"
сайт ГО "Ексампей"
аналітична платформа "YouControl"
аналітична платформа "YouControl"

Подобається сайт? Поділись посиланням із друзями у соцмережах!