Як символічний підсумок початку року, вважаємо за доцільне ще раз згадати грудень року попереднього – традиційну гарячу пору для витрачання грошей. Коли кожне управління, кожен окремий розпорядник бюджетних коштів намагаються витратити якомога більше, щоб наступного року отримати ще і ще…
Погодьтеся, трохи дивним виглядає, коли управління житлово-комунального господарства Кропивницької міської ради витрачає шалені гроші на ремонт дорожнього покриття. І робить це не влітку, а в холодному та сирому грудні.
Взагалі, це вже стало доброю традицією всіх розпорядників бюджетних коштів – витрачати найбільші суми коштів саме в останній місяць року. Це стосується не лише управління ЖКГ, але лише воно витрачає настільки вражаюче великі гроші.
В 2017 році у грудні управління ЖКГ, за даними "Пошуково-аналітичної системи .007", витратило на оплату ремонту доріг понад 21,5 мільйона гривень. З них на капітальний ремонт пішло більше 13 мільйонів, а на ремонт внутрішньо-дворових доріг – майже 8,5 мільйона.
Можна було б подумати, що всі ці гроші – оплата за договори, підписані набагато раніше і за роботи, які давно виконані. Але ж ні! З 39 договорів, по яких здійснювалась оплата в грудні 2017 року, 60% були укладені в жовтні-листопаді цього року, а 10% і взагалі в самому грудні. Зустрічаються навіть транзакції, які проводились у наступний день після підписання угоди.
Всі угоди за грудень місяць були розподілені між 10 підприємствами. Розподіл звісно ж далеко не рівномірний, і підрядники особливо не змінюються. Але про все по порядку.
Найбільшу суму отримало МП «Тарон» – 7 072 142 грн, власником та кінцевим бенефіціаром якого є Мхитарян Марат Грачкович. Підприємство фігурує в кримінальній справі з ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України (Привласнення чи розтрата чужого майна).
Трохи менше, а саме 6 965 332 грн, отримала фірма ТОВ «ПФ», керівником значиться Жилка Олександр. Проте засновником та кінцевим бенефіціаром є, знову ж таки, вже згадуваний нами вище Марат Мхитарян.
Третю за величиною суму, значно меншу за дві попередні – 2 313 949 грн, отримало ПП «СітіБудПлюс». Власником підприємства є Ходикін Олександр Георгійович. Станом на останній місяць 2017 року фірма мала податковий борг і фігурувала в кримінальній справі з правовою кваліфікацією – ч.3 ст.191 КК України за фактом привласнення та розтрати державних коштів, виділених з міського бюджету для проведення ряду будівельно-ремонтних робіт об'єктів соціальної інфраструктури.
Майже 2 мільйони гривень, а точніше 1 998 325 грн, отримало ПП «МАМ Сервіс». Керівник підприємства Ткаченко Валентина Іванівна, проте кінцевим бенефіціаром є все той же Мхитарян Марат Грачкович. Це підприємство також є фігурантом кримінальних справ. Так у травні 2015-го року суд визнав недійсним договір з «МАМ-Сервіс» на реконструкцію вулиці Воровського в Новоукраїнці Кіровоградської області, так як фірма подала на тендер недостовірну інформацію.
1 251 684 гривень отримало ПП «РемдорстройСервіс». Власником і кінцевим бенефіціаром є Терещенко Людмила Вікторівна.
Підприємство, яке отримало менше мільйона і йде на 6-му місці, – ТОВ «АльфаБудМаркет», бенефіціаром є Ходикіна Катерина Василівна. В 2016 році за неподання декларацій підприємству було анульовано реєстрацію платника ПДВ.
Трохи більше ніж півмільйона отримало ТОВ «Діск Сервіс», бенефіціаром якого є Гайдук Микола Миколайович. 416 543 грн на ремонт дорожнього покриття отримало Центр «ПП «Енерго», засновником якого є ПП «Енерго» на чолі з Аллою Анатоліївною Побережець. Найменші суми отримали Укрдіпродор та АГ «капітал Груп», власником якого є Алавердян Арутюн, а бенефіціаром – його син.
Зі всіх зазначених платежів, за конкурсною процедурою пройшли лише три: 4 734 049, 1 988 143 (договори з ТОВ ПФ) і 1 251 684 (отримало ПП Ремдорстрой сервіс). Всі інші кошти були виділені як допорогові закупівлі – без конкуренції.
Що ж ми можемо сказати, проаналізувавши витрати на ремонт доріг у Кропивницькому у грудні 2017 року і порівнявши наші висновки з груднем 2016 року? А те, що начальник управління ЖКГ не вчиться на помилках свого попередника, звільненого за ті ж самі угоди... Всі ті ж самі фігуранти журналістських розслідувань продовжують отримувати підряди, у 90% уникаючи процедури відкритих закупівель.
Така ситуація характерна для всіх українських міст. Доки існуватиме можливість неконкурентних закупівель, доти нею зловживатимуть. Допорогові закупівлі слід скасувати.
Для довідки: проект «Прозорі комунальні підприємства» здійснюється Центром Ейдос за підтримки Посольства Королівства Нідерландів в Україні. ГО «Асоціація Політичних Наук» є регіональним партнером Центру «Ейдос» і займається впровадженням проекту в Кіровоградській області.
Олена Сінченко, Дмитро Сінченко, ГО «Асоціація Політичних Наук»